Inspekcja zbiorników wodnych dronem podwodnym to ważna kwestia z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej. Jej odpowiednie przeprowadzenie ma kluczowe znaczenia dla poziomu bezpieczeństwa zbiornika. Dodatkowo, w przeciwieństwie do zaangażowania w ten proces człowieka, pozwala uniknąć zanieczyszczenia znajdującej się w nim wody.
Zbiorniki wypełnione wodą służącą do akcji gaśniczych stanowią ważny element zabezpieczenia przeciwpożarowego. Aby zapewnić możliwość skorzystania z nich w trakcie potrzeby, koniecznie jest regularne kontrolowanie ich stanu technicznego i przeprowadzanie cyklicznych konserwacji. Inspekcja zbiorników wodnych dronem podwodnym stanowi bodaj najlepszą formę rutynowego sprawdzania ich konstrukcji i znajdującej się w nich wody.
Jakie zbiorniki poddaje przeglądowi?
Procedura polegająca na oględzinach wnętrza takich zbiorników pozwala sprawić, że nie będzie on najsłabszym ogniwem w łańcuchu ochrony przeciwpożarowej.
Warto przy tym pamiętać, że umiejscowienie takich obiektów może być różne. W efekcie inspekcja zbiorników wodnych dronem podwodnym przebiegać może w inny sposób. Zetknąć się można ze zbiornikami:
• zewnętrznymi
• wewnętrznymi
Co więcej, odnośnie pierwszego z wymienionych typów zachodzi dodatkowy podział na naziemne i umiejscowione pod gruntem. Decyzja o tym, który z typów zostanie wykorzystany dla danego obiektu, wiąże się bezpośrednio z tym, jakie posiada on cechy. Niemniej istotne jest to, by w trakcie projektowania i tworzenia spełnić wszystkie normy.
Inspekcja zbiorników wodnych dronem podwodnym umożliwia bacznie przypatrzyć się owym konstrukcjom bliska, za pomocą nowoczesnego sprzętu. To o tyle ważne, że składają się one z prefabrykatów, które są technicznie przystosowanie do tego, by montować je pod powierzchnią ziemi.
Kontrolując tego rodzaju zbiorniki, dostrzec można ich zróżnicowanie; produkowane są choćby w różnych gabarytach. Ich walorem jest to, że można kumulować ich właściwości, poprzez tworzenie połączeń między nimi. Taka modułowa konstrukcja, umożliwia w miarę łatwe i co ważniejsze bezpieczne stworzenie całego systemu, który będzie tak stabilny, jak i odpowiednio uszczelniony. Dodatkowo stojące na powierzchni ziemi zbiorniki niejednokrotnie osłonięte są przed wpływem promieni słonecznych odpowiednimi matami.
Czynność, jaką jest rzetelnie prowadzona inspekcja zbiorników wodnych dronem podwodnym, pozwala na ustalenie tego, w jakim stanie znajdują się ich ściany wewnętrzne. Z uwagi na to, że tego rodzaju elementy konstrukcyjne są zazwyczaj pokryte zewnętrznym płaszczem z blachy, jest to jedyny sposób, by dowiedzieć się, czy w betonie nie pojawiły się żadne pęknięcia i otwory oraz, czy wszystkie spawy są w dobrym stanie. A także zerknąć czy materiał zbiornika nie nosi śladów korozji. O tym, że ma to fundamentalnie znaczenie, decyduje fakt, iż muszą one wytrzymać określony poziom ciśnienia słupa wody.
Inspekcja zbiorników wodnych dronem podwodnym – co się bada w trakcie oględzin?
Poddanie zbiorników wodnych inspekcji dronem podwodnym zakłada także przyjrzenie się wewnętrznej izolacji, na którą składa się specjalną folia PVC bądź membrana o właściwościach hydroizolacyjnych. Jej szczególne właściwości z zakresu wytrzymałości i elastyczności sprawiają, że może doskonale spełniać swoje zadania.
Z uwagi na to, że w zbiorniku przeciwpożarowym znajdują się przyłącza, dzięki którym możliwe jest podłączenie go z rurami i częścią odwadniająca, jak i właz serwisowy, w trakcie oględzin należy wziąć je także pod uwagę. Część zbiorników wodnych wytwarzana jest z rozmaitych tworzyw sztucznych, głównie polipropylenu. Przeprowadzenie kontroli specjalistycznym sprzętem sprawia, że możliwe jest sprawdzenie stanu łączeń poszczególnych elementów materiału.
Zbiorniki na wodę przybierają różne wymiary, co związane jest oczywiście z ich pojemnością. Dzięki zastosowanej w dronach technologii możliwe jest monitorowanie poziomu wody nawet w dużym zbiorniku, co w efekcie pozwala na kontrolowanie ilości potrzebnej cieczy.
Inspekcja zbiorników wodnych dronem podwodnym umożliwia dokładnie ocenić stan techniczny takowej konstrukcji. Dzięki temu można stworzyć listę koniecznych do wykonania prac, które zagwarantują jego bezawaryjną ich pracę. Kompleksowej analizie poddawane są wówczas ogólna kondycja ścian, ich czystość oraz stan izolacji. A to o tyle istotne, że konieczność oględzin zbiorników wodnych wynika wprost z przepisów prawnych. Określają one, iż kontrola powinna odbywać się cyklicznie. Uwaga prowadzących audyt powinna uwzględnić stan armatury i rur, a także wszystkich śrub mocujących i nitów.
Drony do inspekcji zbiorników wodnych
Drony podwodne wykorzystywane do prowadzenia inspekcji zbiorników wodnych to urządzenia, których konstrukcja umożliwia łatwe manewrowanie w czasie zejścia pod jej powierzchnię. Dzięki wysokiej jakości kamerze umożliwiają zarejestrowanie nagrania, które stanowi łatwy materiał do analizy stanu samego zbiornika, jak i wypełniającej go cieczy. Co więcej, nadany im podczas produkcji kształt zapewnia wysoką stabilność, co przekłada się na lepsze wyniki prac prowadzonych z jego użyciem.
Intuicyjne sterowanie owym wysokiej klasy sprzętem pozwala na dokładniejsze przyjrzenie się kondycji zbiornika, a także tego, czy i ile znajduje się w wodzie mułu i innych zanieczyszczeń. Szerokie pole działania kamery sprawia, że jego obsługa nie jest zbyt skomplikowana. I to nawet w sytuacji, w której wewnątrz obiektu panują trudne warunki. Oczywiście z równą pieczołowitością do urządzenia zostały dobrane lampy LED, dające szansę na odpowiednie oświetlenie wnętrza.
To, na co warto również zwrócić uwagę to, że >inspekcja zbiorników wodnych dronem podwodnym zapewnia przede wszystkim znacznie większą oszczędność, tak środków finansowych, jak i czasu. Stwarza bowiem okazję do stałego działania instalacji przeciwpożarowej w trakcie trwania przeglądu. Nie bez znaczenia pozostaje również to, iż stanowi znacznie bezpieczniejszą procedurę, niż ta polegająca na zejściu człowieka do wnętrza zbiornika.
Zdalnie sterowane pojazdy wodne wyposażone w wysokiej jakości kamery wykorzystywanie są obecnie w przemyśle na szeroką skalę. Charakteryzująca się duży poziomem rozdzielczości kamera, działająca w systemie 4K, zapewnia najwyższą jakość obrazu. Stale rosnące możliwości gwarantują również coraz dłuższe zanurzenie, co pozwala na znacznie bardziej wydajne działanie. A materiał filmowy, jaki powstaje w trakcie odbywania się całej procedury stanowi doskonały materiał uzupełniający archiwum badania zbiornika.